Omega órák az USA-ban
Mint megszállott Omegás gyüjtő és kereskedő folyamatossan vadászom az internetes portálokat, a hirdetési oldalakat.
Mindig bukkannak fel érdekes darabok, addig sosem látott számlap verziók. Némelyek felújítások, újrafestések, sosem volt variációk, amik inkább a laikus óravásárlót célozzák meg a tökéletes hibamentességükkel, de egy tapasztalt gyüjtőt ritkán tévesztenek meg. Az eltelt évek során megfordult már jó néhány Vintage Omega a kezemben. Az óra beazonosítása a nyitás után a hátlapba vésett jelekből történik, itt találjuk az Omega cégjelzését, a tipus azonosítószámát, a tok anyagára vonatkozó jelöléseket is. Néha előfordul, hogy olyan bevésést is találunk, ami az óra forgalmazójára utal. Ilyen például az angol Denisson, a svájci Türler, a francia Hermes.
Wadsworth Omega
Az USA-ban forgalmazott Omega órák sem kivételek egyedi jelzésekben. Egy hozzám került óra inspirált ennek a cikknek a megírására. Az amerikai óra forgalmazásban többször feltűnik egy Norman M. Morris nevű úriember, aki (mint általában majd minden híres ember) magyar származású. Moriss úr 1933-tól minőségi svájci órák (Omega, Tissot, Audemars, Piguet stb.) importjával kezdett foglalkozni, de ez mellett bevezette a rózsaszín arany használatát az órák tokozásában. Az USA vámtörvényei komoly adókkal sújtják a kész órákat, ezért szerkezeteket, számlapokat importált és a tokozást már az államokban készítették. A hátlap belsejében a szokásos Omega jelzés mellett a képen látható dolgot találtam.
Wadsworth Omega
Némi internetes kutatás után kiderült, hogy ez az óra egy Wadsworth tokozású, az USA-ban forgalmazott Omega. Morris úr megoldotta annak a lehetőségét, hogy az amerikai középosztály elérhessen egy olyan luxus terméket, amit alapesetben a magas vám és adóterhek miatt nem engedhetne meg magának.
Jonell Omega
A Norman M. Moriss Corporation által tokozott Omegák a W és nyíl jelzést vagy a J(Jonell) és nyil jelzést használták. Érdekesség, hogy a hátlap belsejét is aranyozták. Az órák 14ct arany, 14ct aranyozott. illetve acél kivitelben készültek. Az Omega Constellationok forgalmazását is a Norman M. Morris kezdte el, eleinte Omega Globemaster néven, majd rövid idő múlva a névhasználati jog megszerzése után már a Constellationt használva. A csatolt oldalon megtalálható egy katalógus (USA omega catalogue 1955), amelyben megtalálhatjuk a képen szereplő órát is, valamint az akkori árát, ami 180 USD volt akkoriban. Persze a dollár vásárlóértéke változott az elmúlt 64 év alatt. A Norman Morris co. a 80-as évek elején lemondott az Omega órák forgalmazási jogáról, a névadó 1997 novemberében hunyt el. Életében számos jótékonysági alapítványt hozott létre, valamint alapító elnöke volt az Amerikai Ékszerészek Biztonsági Szövetségének, illetve a Jevelry Industries Councilnak.
Omega Wadsworth F6212